A 2011-ben megnyíltLizasims ismét rendelkezésedre áll! Új design és tartalom, valamint rengeteg friss bejegyzés vár téged! Ismerd meg a simek világát egy teljesen más szemszögből, az én szemszögemből, valamint leld örömödet a folyamatosan bővülő extrákban és érdekes tudnivalókban egyaránt!
Köszöntöm a visszatérő és új látogatókat, jó szórakozást. Liza
Mit esznek?: A nyulak zöldséget, gyümölcsöt fogyasztanak. De nem hagyhatjuk ki a szénát (a tartót minden etetésnél töltsük meg!)
Sok helyen olvashattuk, hogy ne adjunk száraztápot a nyulaknak. Szerintem ez butaság. A nyulaknak rágniuk kell. Igaz, nem kell minden etetésnél tömni őket vele, elég egy minimális mennyiség, de az én nyulaim is minden este rávetik magukat a magvakra. Tehát ha nincs zöld, akkor magában is megeszik a magokat (ilyenkor kicsit több szénát is kapnak).
Na, ez meg a másik, hogy mikor kell őket etetni. Én úgy csinálom, hogy: Reggel megtöltöm a szénatartót (természetesen szénával), és ha nagyon habzsolják akkor nagyon kevés magot is adok nekik. Aztán már csak este kapnak enni zöldet (zöldség, gyümölcs), és magot. A mennyiséget magunk kísérletezzük ki, az egész a nyúl étvágyától függ.
Na, és jöjjenek a mérgező növények. Bocsánat, de ezt kívülről nem tudom, ezért lesnem kell.
A Agavé, aloé, amarillisz,angyaltrombita,azálea,
B Babérmeggy, boroszlány
C Ciklámen, csillagfürt
D Dieffenbachia
E Eceta, Egyvirágú körtike
F Fagyal, Fagyöngy, Fekete hunyor,Foltos kontyvirág, Fügefa
G Golgotavirág,Gyöngyvirág, Gyűszűvirág,
H Hegyi babér, Hóbogyó, Hortenzia
J Jácint, Jerikói lonc
K Kála, Kankalin, Közönséges boróka, Krisztustövis, Krizantém, Krókusz
L Lonc
M Magyal, Mahónia, Maszlag, Meténg, Mikulásvirág, Muskátli
N,Ny Nárcisz, Nehézszagú boróka, Nyáriorgona
O Oleander
P Páfrányok, Puszpáng
R Repkény, Ricinus, Rododendron
S.Sz Seprűzanót, Sisakvirág, Som, Szarkaláb
T Tiszafa, Tőzeg-rozmaring, Tuja
Na, ha valaki ebből valamit kivett, akkor jó. Mostantól írjuk le, és legyen mindig nálunk, a növény képével. (Na jó, ezt még én sem vállalom be). Gondoltam, hátha valakit érdekel, és már nem törlöm ki, mivel ezt én könyvből írtam ki, nem kis időt vett igénybe.
Betegségek: Ha az ember bármi gyanúsat lát, akkor rögtön rohan az állatorvoshoz. Én is ezt tenném. Vannak gyakori tünetek: A nyuszi szeme nem csillog, elvesztette a fényét, olyan mintha egy hártya lenne a szemén; A szőre nem annyira fényes és sima; a szeme váladékozik…stb., akkor menjünk el az állatorvoshoz. Természetesen ezeket a betegségeket meg lehet előzni. Először is: A nyulakat 3-4 naponta takarítsuk, mossuk ki a tálat, amiben enni kapnak, az itatót is mossuk át…;Vizsgáljuk át a tápot, amit kap, ne legyen molyos, romlott…; foglalkozzunk vele eleget, simogassuk, játszunk vele, tanítgassuk; minden nap cseréljünk vizet!!!; Ne támadjuk meg felülről, előtte mindig beszéljünk hozzá, simogassuk, és csak utána emeljük fel; Ne szorongassuk…még sorolhatnám. A lényeg az, hogy a nyuszi ne érezze magát úgy, mintha el akarnánk kapni, bántani akarnánk…
Játék: Igazából egy nyuszival annyira nem lehet játszani. Ő akkor érzi jól magát, ha szaladgálhat a szabadban, érezheti a friss levegőt. Néztem az interneten oldalakat, hogy hogyan lehetne még vele játszani. Találtam egy olyan műanyag golyót, amit feltöltesz magokkal, és a nyúlnak kell kiszenvedni a nyalánkságot a labdából. Na, én itt arra gondoltam, hogy én idegrohamot kapnék, ha ezzel kéne szenvednem. Aztán belegondoltam: Nekem nincs annyi időm, hogy ezzel törődjek, de a nyúl igenis unatkozhat. Lehet, hogy ő más természetű, mint én, és neki lenne türelme hozzá. Ezt is nyula válogatja, szerintem meg lehet próbálni. A másik ötlet pedig az, hogy dugdossak el nyalánkságokat a kifutóban. Megpróbáltam, és annyira nem érdekelte őket. Állítólag örömüket lelik abban, hogy ők maguk találják meg az ételt, sikerélményük lesz. Érdemes akkor próbálkozni, amikor a nyuszik éhesek.
Ha jönnek a kicsik: Ennek előjelei vannak: A nyuszi hasa kemény lesz, emlői előjönnek…A vemhesség kb. 34 napig tart, a vemhesség jelei kb. 24. napnál észlelhetők. Ilyenkor a nyúl fészket készít magának, ezért rakjunk be neki forgácsot és szénát. Ellés után hagyjuk a kicsiket, ne pakolásszuk őket, mert anyjuk úgy helyezi el őket, hogy nekik jó legyen.
Általában az első ellésnél a kicsik elpusztulnak, mert az anyuka nem tudja, mit kell csinálni, vagy esetleg letapossa a kicsiket. A következő ellésnél már átgondoltabban viszi véghez a dolgokat, óvatosabb lesz, néhány talán életben is marad.
Fajtái:
Gondozás, ápolás: A nyulak egymást tisztogató állatok, de a néhai vedlésnél nem árt besegíteni. Ilyenkor szőrkefével fésüljük át a nyulat, hetente egyszer elég. De a hosszú szőrű nyulat minden nap át kell fésülni, meg kell vizsgálni. A gubancolódott szőröket érdemes óvatosan kibogozni, vagy ha nagyon reménytelen a helyzet, akkor egyszerűen vágjuk le a csomót, aztán fésüljük át a helyét. 3 hónaponta trimmelni, vagy nyírni kell a szőrüket (az angóra nyulaknak). Fürdetésük nem szükséges, ők egymást nyalogató állatok.
A fogak: Ha a nyulat helyesen tápláljuk, akkor nem lesznek fogproblémák. Néha ellenőriztessük állatorvossal.
Viselkedés: Egy lazító nyúl mind a négy lábát maga elé nyújtja.
Érdeklődés esetén nyuszink két hátsó lábára ül.
Egy nyúl a mozgás puszta öröméért is szokott körbe-körbe futkározni
Ha egy nyúl fél, a testét szorosan a földhöz nyomja. Hátra lapított fülek, lehajtott fej lehet a félelem és a hódolás jele is.
Veszély esetén kopogással figyelmeztetik egymást.
Ha fenyegetőznek, a hátsó lábával egy nagyot dobbant. (kedvetlenség)
Egy agresszív nyúl harap, üldöz, rúg.
Bökdösés és bökdösés között különbség van: Ha nyulunk könnyedén megbök, az azt jelenti, hogy élvezi a simogatást, vagy éppen csak üdvözöl. Az erős, szapora böködés figyelmeztetést jelent, ilyenkor hagyjuk békén öket.
Extrák:
Keresgéltem nyuszi trükköket, és megtaláltam ezt. Úgynevezett Klikkerrel végeztetik el a nyulakkal a feladatokat.